úvodní stránka
STŘEDNÍ ŠKOLA HOTELOVÁ
A SLUŽEB KROMĚŘÍŽ

Nacházíte se: Úvod »
tisk

Aktuality

Eliteam a jeho první akce!

První úspěšnou akci má v letošním školním roce za sebou studentská společnost třídy 3. E Eliteam. Společnost si zvolila jako předmět podnikání cateringovou činnost. V Knihovně Kroměřížska připravila skvělé fairtrade občerstvení – pro účastníky přednášky  Z Čech až do školních lavic v Africe.
Věra KadlecováPěstuj planetu – Světový den potravin 2017

V letošním roce se SŠHS Kroměříž opět zapojila do kampaně „Pěstuj planetu“ a oslavila Světový den potravin. V naší hotelové restauraci studenti s vyučujícími připravovali menu z dýně, např. dýňovou polévku, zelí, placky a dýňový dezert. Vše chutnalo skvěle! Dopoledne připravovali studenti zeleninové a ovocné saláty. Také se konaly prezentace pro první ročníky na téma „Co může udělat jednotlivec k udržitelné a odpovědné spotřebě“.  Při této příležitosti jsme uspořádali výstavu s tématikou Fairtrade.
Jsme rádi, že i v letošním roce jsme podpořili Světový den potravin. Další akcí k tomuto tématu bude přednáška paní europoslankyně MUDr. Olgy Sehnalové „Dvojí kvalita potravin“.
Věra Kadlecová


Akce pro Městský úřad Kroměříž – Studentská firma MELANGE

Studentská firma „Melange“ využila nabídku Městského úřadu v Kroměříži na cateringové služby na akci Deset problémů Kroměříže. Tato akce proběhla 29. března 2017. Připravili jsme občerstvení, jehož součástí byla i fair trade káva a čaj. Studenti se podíleli i na obsluze. Jsme rádi, že nás vedení úřadu oslovilo, a pomohli jsme propagovat myšlenku fair trade.

 

Férová snídaně 2017 v Podzámecké zahradě!

Krásné májové počasí letos přilákalo účastníky Férové snídaně, která se opět konala i v našem městě. Piknik byl letos zaměřený na banány a lidé se sešli na 164 místech po celé republice, aby podpořili lokální i fairtradové pěstitele. Naše škola se také zapojila do organizace Férové snídaně v Kroměříži.
Lidé, kteří přišli společně posnídat, si většinou přinesli různé dobroty, měli možnost také zdarma ochutnat fairtradovou kávu, čaj, kakao a výbornou bábovku. Komu to ještě nestačilo, mohl si zakoupit skvělé produkty od Mixie,
např. lahodný banánový nápoj s malinami.Fairtradový banánový den

Začátkem února pořádala naše škola ve spolupráci s kanceláří Zdravého města Kroměříž „Fairtradový banánový den“, který byl zaměřený na problematiku nespravedlivého obchodování s tímto tropickým ovocem.
Banány jsou nejoblíbenějším tropickým ovocem v Evropě a nejprodávanějším ovocem vůbec. Pro stovky tisíc lidí na světě představují banány základní zdroj příjmu. U banánů a i u dalších druhů tropického ovoce pěstovaného na plantážích ale často dochází k porušování lidských práv a ničení životního prostředí
Banánové akce se zúčastnilo 280 žáků základních i středních škol z Kroměříže, kteří se formou prezentace seznámili s touto problematikou. Kampaň za férové banány koordinuje Ekumenická akademie Praha. Součástí akce byla i ochutnávka výrobků z banánů, např. banánová roláda, banánové pyré s čokoládou, banánový nápoj. Vše bylo vyrobeno z fairtradových banánů, kterých se spotřebovalo 30 kg a dalších fairtradových surovin, např. čokolády, kakaa a cukru. Podával se i FT čaj a káva. Studenti naší školy předvedli i další úpravy banánů a to flambování a přípravu míchaných nápojů.
Na závěr akce účastníci soutěžili, byl připraven speciální kvíz s problematikou FT. Ceny pro výherce věnovala Ekumenická akademie a město Kroměříž.
Den s „banány“ byl zajímavý a končil výzvou „Zapojte se také a pomozte bojovat za férovější a udržitelné podmínky při produkci banánů.“
Věra Kadlecová„Banánovník“ se objevil v Kroměříži!

V pondělí ráno 19. prosince kolemjdoucí v Bezručově parku spatřili nezvykle ozdobený strom. Nešlo o netradiční vánoční ozdoby, ale žluté papírové banány s odkazem na novou interaktivní webovou stránku o příběhu našeho nejoblíbenějšího tropického ovoce. “. Papírové banány, které ozdobily krásný smrk, informovaly o spuštění nové webové interaktivní stránky Příběh banánu http://www.pribehbananu.cz/.  Akce se konala v rámci kampaně Za férové banány, kterou koordinuje Ekumenická akademie. Kroměřížský banánovník vytvořili studenti naši školy. Každý rok sníme 9,9 kg banánů na osobu. Pokud máš zájem o další informace, podívej se na www.zaferovebanany.cz!

 

Mikuláš v ZUŠ Kroměříž s „férovou kávou a čajem“

V pátek 2. prosince studentská společnost ÉČKO FOR YOU třídy 3. E předvedla v rámci předmětu aplikovaná ekonomie svoji skvělou práci.
Pro návštěvníky akce „Mikuláš na ZUŠ Kroměříž“ již potřetí připravili studenti naší školy bohaté vánoční občerstvení – kanapky, jablečný závin, domácí věnečky, svařené víno, punč, fairtradovou kávu, čaj, aj. Na prodej se dobře připravili, oblečení a úprava stolů odpovídala atmosféře akce. Všem návštěvníkům občerstvení velmi chutnalo.

 

ÉČKO FOR YOU

Společenský sál Klubu Starý pivovar byl v pondělí 21. listopadu 2016 dějištěm veřejného diskuzního studentského fóra, které pro studenty středních škol uspořádalo Zdravé město Kroměříž a MA21 ve spolupráci s Odborem školství mládeže a tělovýchovy.
Studentská společnost třídy 3. E připravila pro fórum skvělé občerstvení – kanapky, jablečný závin, linecké cukroví. Podávala se také fairtrade káva a čaj.
Věra Kadlecová

Národní fairtradová konference v Praze

V Praze se uskutečnila Národní fairtradová konference, kterou pořádali Fairtrade Česko a Slovensko s Ekumenickou akademií v Divadle pod Palmovkou. Byli zde přednášející od nás i ze zahraničí, kteří informovali o férovém obchodování, podpoře zodpovědného podnikání, o snižování chudoby a právu na spravedlivou odměnu. I naše škola se zapojila a vystoupila s příklady sdílení dobré praxe. Součástí konference byl i veletrh fairtradových výrobků.
Věra Kadlecová

Světový den potravin formou zážitkové gastronomie

Do kampaně Pěstuj planetu, kterou koordinuje Ekumenická akademie, se zapojila SŠHS Kroměříž, jako jediná střední škola ve Zlínském kraji.
Cílem Světového dne potravin, který se slaví 16. října, je upozornit na nerovnoměrnou distribuci potravin, která je v posledních letech prohlubována klimatickou změnou. Lidé v rozvojových zemích mají potravin nedostatek, zatímco bohaté země potravinami plýtvají. Na tuto situaci reaguje kampaň.
V úterý 11. října 2016 připravili žáci čtvrtého ročníku oboru gastronomie, pod vedením Mgr. K. Tvrdé luštěninové menu formou zážitkové gastronomie. Chtěli veřejnosti ukázat, jak skvělé pokrmy lze připravit z luštěnin, které byly letos vyhlášeny potravinou roku. Podávala se krémová čočková polévka, cizrnová musaka, fazolovo-hrachové nugetky s dýňovým pyré a na závěr dezert – brownies s kořeněnou hruškou. Byl to opravdu úžasný chuťový zážitek, všichni hosté byli mile překvapeni netradiční úpravou luštěnin. Vzornou obsluhu zajistili žáci třídy 2. E pod vedením Mgr. I. Hašové. Součástí této gastronomické akce byla i výstava, kterou připravila studentská společnost Éčko for you třídy 3. E, zaměřená na luštěniny a produkty fairtrade.
Myslím, že i každý z nás může situaci nedostatku potravin podpořit také a to dodržováním těchto zásad: neplýtvat potravinami, dát přednost sezónním potravinám, podporovat drobné zemědělce, vařit úsporně a omezit spotřebu masa.
Naši akci přišli podpořit i zástupci MÚ Kroměříž, místostarosta P. Motyčka a zástupci Zdravého města.
Věra Kadlecová

I v Kroměříži jsme snídali „férově“!

V sobotu 14. 5. 2016 se slavil Světový den pro fair trade piknikovým happeningem Férová snídaně NaZemi – piknikem pro všechny, kdo milují fair trade a lokální produkty.
V letošním roce nám sice počasí nepřálo, proto se Férová snídaně přesunula, z Podzámecké zahrady do Café Bistro Matiné. Lidé využili možnost společně posnídat, ochutnat „dobroty“ ostatních, seznámit se s dalšími lidmi, kteří přišli podpořit fairtradové a místní pěstitele. Letošní snídaně se zúčastnili současní a bývalí studenti naší školy i pedagogové.
Ing. Věra Kadlecová

Pražský maraton a kampaň „Za férové banány“

V Praze se 8. května 2016 konal nejprestižnější maraton ve střední Evropě, kterého se zúčastnilo jedenáct tisíc běžců. Na pražském maratonu se i letos rozdaly sportovcům tuny banánů. Jejich produkce je přitom spojena s porušováním lidských a pracovních práv.
Štafeta běžců v banánových kostýmech apelovala na organizátory maratonu, sportovce i spotřebitele, aby příště dali přednost banánům se zaručeným etickým původem. Na problematiku produkce exotického ovoce upozorňuje kampaň Za férové banány!
Tuto akci podpořila i naše škola, která se zúčastnila třídenního semináře a v neděli podpořila kampaň přímo na maratonu.
Ing. Věra Kadlecová

Fairtradový den

Veřejnou prezentaci spojenou s ochutnávkou produktů Fair Trade připravili 10. března 2016 v prostorách Knihovny Kroměřížska studenti Střední školy hotelové a služeb Kroměříž, studentská společnost EFKO a Zdravé město Kroměříž. Návštěvníkům mimo jiné vysvětlili, proč je důležité výrobky této značky podporovat.Studenti hotelové školy připravili také ochutnávku fairtradové kávy, čaje, pomazánky a sušenek.


Prezentace „FAIRTRADE“ na ZŠ v Kvasicích

Studentská společnost EFKO třídy 3. F seznámila studenty ZŠ v Kvasicích s principy „férového obchodu“. Během prezentace se nejvíce zaměřila na celosvětový problém dětské práce. Součástí prezentace byla i zajímavá videa a ochutnávka fairtradových produktů. Prezentace se zúčastnili žáci 7.až 9. tříd.
Věříme, že je myšlenka „férového obchodu“ zaujala a budou ji šířit dále a podporovat nákupem fairtradových produktů.Fairtradová kávaFérová lízátka z kroměřížské hotelovky se dostala až na mezinárodní konferenci v anglickém Leedsu

Ve dnech 1.–4. října jsme se s naší paní učitelkou Ing. Věrou Zezulákovou zúčastnili Mezinárodní studentské konference Global fairness v anglickém městě Leeds. Kromě nás byli mezi zúčastněnými studenti a učitelé z Anglie, Německa, Rakouska a Maďarska. Náplní této konference bylo řešení celosvětového problému „Climate justice and change“ neboli v překladu Klimatické spravedlnosti a změny celého světa. Po náročné cestě nás organizátoři a zastupitelé města srdečně přivítali na městské radnici v Leedsu, kde jsme měli možnost prohlédnout si prostory této budovy a nahlédnout do prostorů místního parlamentu. Poté následovala diskuze na téma „Climate justice and change“.
Další den jsme se přesunuli do školy Prince Henryho v Outley, kde každá země měla možnost poukázat na globální problémy v jejich zemi a zároveň představit, čeho všeho dosáhla. Po náročném a zajímavém dni jsme se k večeru, plní očekávání, přesunuli na nedalekou farmu Lineham, kde jsme po typickém anglickém jídle „Fish and Chips“, které nám paní majitelka farmy připravila k večeři, ulehli unaveni a nedočkaví, co se dozvíme další den.
Ráno pro nás skupina německých studentů z Berlína připravila klimatickou snídani, kterou budeme mít příležitost si vyzkoušet i u nás ve škole 26. listopadu. Celodenní program byl plně nabitý přednáškami, soutěžemi a různými hrami, které vystihují téma celého našeho setkání. Proto jsme se přesunuli do nedalekého lesa, kde jsme si zahráli úžasnou hru „Bushcrafting“. Jednotlivé skupiny účastníků si vyzkoušely, jaké to je být trosečníky. Čas ubíhal jako voda a my už byli na konci našeho setkání. Na závěr si každá země přichystala svá typická jídla a všichni jsme si udělali takový menší „piknik“.
Celá tato konference byla pro nás obrovskou zkušeností a přínosem. Zažili jsme spoustu nezapomenutelných chvílí plných zábavy, na které budeme všichni ještě dlouho vzpomínat.
Tímto bychom chtěli poděkovat i paní učitelce Ing. Věře Kadlecové, která se celé této oblasti na škole věnuje a díky ní jsme mohli reprezentovat naši školu a zároveň zažít úžasné 4 dny v kolektivu lidí z odlišných zemí, kteří se o tento projekt zajímají.
Andrea Hadašová, Zdeněk Svoboda, 4. F

Hotelovka Kroměříž podpořila Evropskou kampaň Za férovou čokoládu!

Máte rádi čokoládu? Určitě ano, většina lidí čokoládu přímo zbožňuje. Tušíte, za jakých podmínek se pěstuje a zpracovává kakao, jaké jsou podmínky pěstitelů kakaa? Naši studenti už to vědí! V květnu se zúčastnili v Olomouci setkání podporovatelů fairtradu, na kterém byl i farmář z Pobřeží slonoviny pan Fortin Bley, který přijel v rámci kampaně Za férovou čokoládu! Projekt, jehož cílem je vytvoření kampaně za spravedlivější obchod s kakaem a čokoládou je zaujal a rozhodli se oslovit další, hlavně mladé lidi s touto myšlenkou. Ve škole uspořádali dvoudenní seminář, na kterém se seznámili s pěstováním a zpracováním kakaa a férovým obchodem. Součástí semináře byla ochutnávka kakaových bobů, kakaové hmoty, čokolád a hlavně vlastní výroba, která studenty bavila nejvíce. V cukrářských dílnách naší školy sami vyráběli čokoládové dorty, lízátka a skvělé bonbóny, vše samozřejmě z fairtradových surovin. Vlastnoručně vyrobené čokoládové bonbóny krásně zabalili, označili logem kampaně a vyrazili do ulic města Kroměříže, kde sbírali podpisy na petici „Za férovou čokoládu“. Každý, kdo petici podepsal, dostal výborný „férový čokoládový bonbón“ Akce byla velmi úspěšná, studentům se líbila a hlavně splnila cíl nadnárodní kampaně podpořit spravedlivý obchod s kakaem a čokoládou, kterou u nás vede Ekumenická akademie v Praze, která tento projekt financuje.Setkání s pěstitelem kakaa

Naši studenti se v Olomouci zúčastnili semináře s farmářem z Pobřeží slonoviny. Fortin Bley zde hovořil o práci a životě na farmách.
„Pěstování kakaových bobů je smyslem našeho života, který jsme zdědili od našich předků. Je pro nás důležité, abyste vy, spotřebitelé, věděli, že v každé tabulce fairtradové čokolády, se skrývá naděje na zlepšení kvality našich životů. Pouze společně se můžeme zasazovat o udržitelný a spravedlivý svět,“ říká Fortin Bley, zakladatel fairtradového družstva kakaových farmářů z Pobřeží slonoviny.
Sociální příplatek, který pěstitelé dostávají, slouží ke zlepšování životního prostředí, stavbě škol pro děti, zajištění přístupu k pitné vodě, zřizování klinik a porodnic.

Férová snídaně v Podzámecké zahradě

V sobotu 9. května 2015 se uskutečnila stejně jako na dalších místech v České republice, už pátá, “Férová snídaně“. Lidé se zajímají, kdo a jak pro ně pěstuje zeleninu, ovoce, kávu, čaj a další produkty. Férová snídaně podporuje i místní pěstitele. Za krásného počasí, na louce pod zámkem se sešli převážně mladí lidé. I letos se naše škola podílela na jejím průběhu.Kroměříž má první Fairtradovou školu: studenti podporují pěstitele v rozvojových zemích

Tisková zpráva

 

Fairtradová káva na plese Magic Bus, s. r. o.

V sobotu 7. února 2015 skládali žáci naší školy praktickou maturitní zkoušku. Zajišťovali catering na plese firmy Magic Bus, s. r. o., v Domě kultury.
V dopoledních hodinách ve škole připravili chutné pokrmy. Odpoledne nachystali jednotlivé bary – koktejlový, vinný, kávový a pivní. Kávový bar přitahoval návštěvníky plesu svou vůní výborné fairtradové kávy, kterou připravovali žáci v různých podobách. Zároveň se mohli účastnici plesu seznámit s myšlenkou fairtrade na letácích a nástěnce, kterou zde umístili.
Celá akce byla zdařilá, měli jsme velkou radost, že naše práce nebyla zbytečná a všichni byli spokojení.
Lenka Vlčková, 4. E


Prodej fairtradeových výrobků ve školním bufetu

V měsíci listopadu byl ve školním bufetu na Pavlákové ulici zahájen prodej fairtradeových výrobků – čokolád, sušenek a džusů.
Přijďte ochutnat kvalitní výrobky a podpořte „férový obchod“!
Ing. Věra Kadlecová

Studentské společnosti sbírají zkušenosti

V pátek 5. prosince studentské společnosti třídy 3. F předvedly v rámci předmětu aplikovaná ekonomie svoji práci. Jedna skupina připravila pro návštěvníky dne otevřených dveří naší školy bohaté vánoční občerstvení – punč, jablkový závin, pizza šneky a tyčinky, které byly prodávány po oba dny. Druhá skupina připravila a prodávala občerstvení při příležitosti konání Mikuláše v ZUŠ v Kroměříži. Obě skupiny také prodávaly a propagovaly fairtradeové produkty.
Ing. Věra Kadlecová

Národní fairtradová konference

Dne 16. října 2014 se v Brně konala národní faitradová konference, které se zúčastnily i studentky naší školy – Andrea Hadašová a Denisa Veselková. Konference se zúčastnilo přes 80 lidí z řídicích skupin po celé republice, zapojených do kampaně Fairtradová města a Fairtradové školy.
Konference se snažila lidem aktivním v podpoře fairtrade nabídnout příležitost pro sdílení příkladů dobré praxe a nové zkušenosti. Informovala také o novinkách ve fairtradovém světě, přiblížila praktické osobní zkušenosti s pěstiteli. Na konferenci byly nejen zajímavé příspěvky, v odpolední části byl i diskusní prostor pro sdílení nápadů.
Ing. Věra Kadlecová

Fairtradová káva ve školním nápojovém automatu

Od poloviny října je do automatu v naší škole dodávána fairtradová káva. Zájem studentů o tento produkt je velký, v měsíci prosinci se nabídka ještě rozšíří, přibude na přání studentů další nápojový automat, který bude umístěný v budově na Pavlákově ulici.
Ing. Věra Kadlecová


Česká verze English version Version française Deutsch version Spain version
Střední škola hotelová a služeb
Na Lindovce 1463
Kroměříž
767 01

Tel.: 573 504 511
Fax: 573 504 555
E-mail: skola@hskm.cz

IČ: 47934832
DIČ: CZ 47934832
REDIZO : 600015092
IZO: 107870878
ID datové schránky: fybxjet
Bankovní spojení : KB Kroměříž, č.ú.18231–691/0100
Gastro Kroměříž 2018
13.03.2018
Ve dnech 22. – 23. 3. 2018 se v prostorách společenského sálu Střední školy hotelové a služeb v Kroměříži uskuteční 7. ročník gastronomické soutěže s mezinárodní účastí Gastro Kroměříž 2018.
Strava pro naši mysl
15.02.2018
Ve dnech 5. – 9. 2. 2018 se studenti a pedagogové naší školy zúčastnili mezinárodního projektového setkání Erasmus+ s názvem Feeding Our Minds (Strava pro naši mysl) v chorvatském Daruvaru. Jednalo se o první z pěti setkání,
Projekt EQAVET – Senior 50+
11.02.2018
Střední škola hotelová a služeb Kroměříž se zapojila do Pilotního ověřování programu
Naši cukráři slavili další úspěch
08.02.2018
Mimořádným úspěchem skončila pro SŠHS Kroměříž soutěž odborných dovedností oboru cukrář junior „O Priessnitzův dortík“. V nádherném prostředí Priessnitzových léčebných lázní se ve středu 31. ledna 2018 konal již 14. ročník této soutěže, kterou pořádala
Olympiáda v anglickém jazyce
04.02.2018
Dne 23. 1. 2018 proběhlo školní kolo olympiády v anglickém jazyce. Soutěžilo 15 studentů 1. – 3. ročníku a své znalosti si procvičili v konverzaci na vylosované téma a popisu obrázku. Hodnotil se také poslech a porozumění čtenému textu, jakož i použití gramatických struktur v textu.
Kroměřížská koktejlová soutěž
30.01.2018
Ve středu dne 31. ledna 2018 se uskuteční ve společenském sále Střední školy hotelové a služeb pod záštitou České barmanské asociace zastoupené panem Radkem Poláčkem 19. ročník Kroměřížské koktejlové soutěže.
Gastro Junior Brno 2018 – Bidfood Cup
27.01.2018
24. ročník národního kola soutěže Gastro Junior Brno 2018 – Bidfood Cup byl v letošním roce ojedinělý tím, že kromě soutěžících v oboru Kuchař, Cukrář a Číšník se účastnili poprvé i studenti oboru Barista a Barman. Naše škola vytvořila tříčlenné
Předvánoční zájezd do Vídně
10.01.2018
Studentská firma HAMADI žáků 3.F přišla s další akcí. Žákům naší školy jsme nabídli poznávací zájezd do hlavního města Rakouska, Vídně.
© 2018 všechna práva vyhrazena - HSKM.cz, mapa webu, RSS aktualit RSS aktualit
realizace: kromnet.cz