Deník.cz
Prezentace i ochutnávka. Studenti předvedli, co je fair trade
Veřejnou prezentaci spojenou s ochutnávkou produktů Fair Trade připravili 11. března v prostorách Knihovny Kroměřížska studenti Střední školy hotelové a služeb Kroměříž. Návštěvníkům mimo jiné vysvětlili, proč je důležité výrobky této značky podporovat.
Kroměříž - Veřejnou prezentaci spojenou s ochutnávkou produktů s označením Fair Trade připravili v úterý v prostorách Knihovny Kroměřížska studenti Střední hotelové a služeb Kroměříž. Návštěvníkům mimo jiné vysvětlili, proč je důležité výrobky této značky podporovat.
„Výrobky Fair Trade podporují vytvářet pro obyvatele rozvojových zemí příležitosti, které jim umožní uživit se vlastní prací za důstojných podmínek,“ zaznělo při prezentaci. Z každého výrobku jde totiž část ze zisku právě lidem v zemích třetího světa, odkud výrobky a suroviny pochází.
Také kroměřížská škola nyní usiluje o označení Fair Trade, do projektu se zapojila v letošním školním roce. „Studenti založili společnost a chceme se zabývat šířením této myšlenky,“ vysvětlila pedagožka Věra Kadlecová.
Studenti hotelové školy nakupují suroviny této značky a z nich připravují pochutiny, které pak prodávají a prezentují na svých akcích, představí je také ve školách v Kroměříži.
„Zájem projevila například Základní škola Sýpky a během dopoledne se tady byli podívat děti ze Základní školy Slovan,“ dodala Kadlecová.
Autor: Soňa Ličková
Knihovna Kroměřížska
Fair Trade – prezentace principů, ochutnávka, i panelová výstava
5plus2
Týdeník Kroměřížska
Kroměřížské Infonoviny
Víte, co je Fair trade?
S prezentací o Fair trade vystoupily v úterý 11. března v Knihovně Kroměřížska studentky Střední školy hotelové a služeb Kroměříž.
Víte, co je Fair trade? Tyto výrobky spojují prvotřídní kvalitu potravin (často s certifikací BIO) s podporou etického obchodování v třetím světě. Dodavateli surovin pro tyto potraviny jsou především farmáři z Afriky, Asie a Latinské Ameriky. Fair trade poskytuje živitelům rodin možnost důstojného výdělku, odmítá dětskou práci na všech stupních výroby a podporuje komunitní vzdělávací projekty v dané oblasti.
Prezentace zahrnovala i projekce z běžných sklizní a zpracování kakaových bobů pro výrobu běžných čokolád bez nálepky Fair trade, kde je běžně ve velkém využívána dětská práce. A to bez zaplacení, děti dostávají za těžkou práci jen jídlo. Paradoxem je, že poprvé v životě ochutnaly čokoládu, až ji dostaly od reportéra…
SŠHS nyní usiluje o titul Fair trade škola. A kdyby v Kroměříži alespoň ještě jedna restaurace či kavárna nabízela Fair trade výrobky, získalo by město také fairtradeový titul.
V uvedené škole si skupina studentů a studentek založila v rámci předmětu aplikovaná ekonomie fairtradeovou firmu. Nakupují faitradeové suroviny, ze kterých uvaří nebo upečou a prodají. „Není to žádná fiktivní firma. Musí si spočítat normy, kalkulaci, vyrobit a prodat,“ říká Ing. Věra Kadlecová, který uvedený předmět učí.
-ja-