Jednací řád školské rady SŠHS Kroměříž

Střední školy hotelové a služeb Kroměříž, Na Lindovce 1463/1, 767 01 Kroměříž

1. Poslání a způsob práce školské rady

• Školská rada je orgán školy umožňující zákonným zástupcům nezletilých žáků, zletilým žákům a studentům, pedagogickým pracovníkům školy, zřizovateli a dalším osobám podílet se na správě školy.
  • Školská rada zasedá nejméně dvakrát ročně.
  • Zasedání školské rady jsou neveřejná, nerozhodne-li školská rada jinak.
  • Školskou radu zřizuje zřizovatel, který zároveň stanoví počet jejich členů. Třetinu členů jmenuje zřizovatel, třetinu volí zákonní zástupci nezletilých žáků a třetinu volí pedagogičtí pracovníci školy.
  • Členem nemůže být ředitelka školy.
  • Týž člen školské rady nemůže být současně jmenován zřizovatelem, zvolen zákonnými zástupci nezletilých žáků nebo zvolen pedagogickými pracovníky školy. Nezvolí-li zákonní zástupci nezletilých žáků stanovený počet členů školské rady ani na základě opakované výzvy, jmenuje zbývající členy ředitelka školy.
  • Funkční období členů rady je tří roky.
  • Všichni členové školské rady mají stejná práva a povinnosti.
  • Člen školské rady je povinen aktivně se zúčastňovat zasedání, podílet se na přípravě a plnit úkoly školskou radou mu uložené.
  • Rozhodne-li se člen rady vzdát svého mandátu, je povinen toto prokazatelně oznámit předsedovi školské rady, který zajistí doplnění.

2. Základní úkoly školské rady

Školská rada plní úkoly podle § 168 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon):

• Schvaluje:

a) Výroční zprávu o činnosti školy.
b) Školní řád a navrhuje jeho změny
c) Pravidla pro hodnocení výsledků vzdělávání žáků.

• Projednává:

a) Návrh rozpočtu školy na další školní rok.
b) Inspekční zprávy České školní inspekce.

• Vyjadřuje se:

a) K rozboru hospodaření a navrhuje opatření ke zlepšení.
b) K návrhu ŠVP a k jeho následnému uskutečňování

• Podílí se:

a) Na zpracování koncepčních záměrů rozvoje školy.

• Podává podněty a oznámení ředitelce školy, zřizovateli, orgánům vykonávajícím státní správu ve školství a dalším orgánům státní správy.

Dokumenty, které schvaluje školská rada, rozhodne školská rada do jednoho měsíce od jejich předložení ředitelkou školy. Pokud školská rada tento dokument neschválí, ředitelka školy předloží dokument k novému projednání do 1 měsíce od jejich předložení ředitelkou školy. Opakovaného projednání se účastní zřizovatel.

3. Členství ve školské radě

• Členem nemůže být ředitelka školy.
  • Nezvolí-li zákonní zástupci nezletilých žáků stanovený počet členů školské rady ani na základě opakované výzvy, jmenuje zbývající členy ředitel školy.
  • Funkční období členů rady je tří roky.
  • Všichni členové školské rady mají stejná práva a povinnosti.

4. Svolání školské rady

• Zasedání školské rady svolává její předseda, první zasedání svolává ředitelka školy.
  • Členové jsou zváni obvykle 14 dnů před termínem zasedání písemnou pozvánkou, která obsahuje termín, místo, hodinu a program jednání, pokud si školská rada nezvolí jinou formu (elektronicky, telefonicky apod.).
  • Pozvánka se zasílá také osobám přizvaným na zasedání.

5. Příprava zasedání školské rady

• Příprava zasedání školské rady zahrnuje přípravu a distribuci pozvánek (termín, místo, hodina, program, určení písemných zpráv a jejich zpracovatelů, určení dalších osob přizvaných na zasedání a příprava usnesení).
  • Přípravu zasedání zabezpečuje předseda školské rady ve spolupráci s ředitelkou školy.
  • Program zasedání připravuje v rámci přípravy zasedání předseda školské rady ve spolupráci s ředitelkou školy a předkládá ke schválení školské radě.
  • Návrhy na doplnění programu mohou podávat všichni členové rady.

6. Průběh jednání školské rady

• Zasedání školské rady řídí předseda.
    K zahájení zasedání musí být přítomna nadpoloviční většina členů.
  • Jednání zahájí předseda školské rady.
  • Pokud se do 30 min od stanoveného začátku nesejde nadpoloviční většina členů, oznámí předseda, že se zasedání nekoná a oznámí nový termín.
  • Předseda školské rady určí zapisovatele, informuje o svolání zasedání, sdělí, zda zápis z posledního zasedání byl ověřovatelem podepsán, nechá hlasovat o připomínkách k zápisu, seznámí členy rady s výsledky plnění usnesení a řešení případných stížností z minulého zasedání, určí ověřovatele zápisu, předloží ke schválení program jednání včetně dodatků, předloží ke schválení formu diskuse a formu usnesení (jednotlivě ke každému bodu nebo společně).
  • Před hlasováním o usnesení mohou členové školské rady podávat připomínky a pozměňovací návrhy.

7. Usnesení a hlasování školské rady

• Návrh na usnesení ze zasedání školské rady předkládá návrhová komise.
  • Usnesení musí být přesná, srozumitelná, včetně termínů kontroly plnění.
  • Všechny návrhy, otázky a usnesení, o nichž se dle jednacího řádu hlasuje, jsou schváleny při jednotlivých bodech usnesení samostatně, stanoví pořadí pro hlasování předseda.
  • V případě, že je podán protinávrh, hlasuje se nejdříve o protinávrhu. Schválením jedné varianty se ostatní varianty považují za nepřijaté.

8. Informace o činnosti školské rady

• O jednání školské rady pořizuje záznam pověřený člen školské rady a ověřuje ho předseda.
  • K zápisu se přikládá prezenční listina.
  • Zápis se rozesílá všem členům školské rady dohodnutou formou. O závěrech přijatých na zasedání školské rady je bez zbytečného odkladu informován písemně ředitel školy, pokud nebyl jednání přítomen.
  • Školská rada informuje o své činnosti prostřednictvím webových stránek školy.
  • Změny, doplňky nebo vydání nového jednacího řádu mohou být pouze písemné a podléhají schválení školskou radou.

V Kroměříži 24. 8. 2021